2013 Philadelphia Folk Festival Schedule

Thursday Aug 15th
2014 Philadelphia Folk Festival Main stage 10:00am
Thursday Evening with Luella & the Sun, Star & Micey, Caravan of Thieves (2013) Camp Stage 7:30pm
Caravan of Thieves Camp Stage 7:30pm
Luella & The Sun Camp Stage 8:30pm
Star & Micey Camp Stage 9:30pm
Friday Aug 16th
Open Sing with Mike Miller and Friends Cultural Tent 11:00am
Kids, Parents, & Food with Sidney Root and Eric Abraham Dulcimer Grove 11:00am
Psych-a-billy Camp Stage 12:00pm
Kids in Charge with Tracy Degerberg Dulcimer Grove 12:00pm
Open Jam Circle with John Fuhr and Friends Cultural Tent 12:00pm
Family Sing-A-Long with John Fuhr Dulcimer Grove 1:00pm
Vinegar Creek Constituency Camp Stage 1:00pm
Beginner’s Ukelele Workshop with Rev. TJ McGlinchey ($40 for ukelele and instruction) Cultural Tent 1:00pm
Karmic Repair Company Front Porch 1:00pm
Dani Mari Lobby stage 2:00pm
Vintage Instruments Guitar Competition, sponsored by Martin Guitar Cultural Tent 2:00pm
Jersey Corn Pickers Lobby stage 2:00pm
Mystery Guest Front Porch 2:00pm
Friday Afternoon Main Stage Concert- The Lawsuits, Toy Soldiers, more (2013) Main stage 2:30pm
The Stray Birds Main stage 2:30pm
The Lawsuits Main stage 2:30pm
Toy Soldiers Main stage 2:30pm
Joe Crookston & the BlueBird Jubilee Main stage 2:30pm
Hennessey Bonfire Lobby stage 2:50pm
Lizzie Borden Played her Axe: Women Take the Lead in Murder Ballads with Sweetbriar Rose, Burning Bridget Cleary, Dani Mari Cultural Tent 3:00pm
Whiskeyhickon Boys Front Porch 3:00pm
Manatawny Creek Ramblers Lobby stage 3:40pm
TED talk revisited- Fundamentals of Writing and Performing with New Sweden Cultural Tent 4:00pm
Marc Silver & The Stonethrowers Lobby stage 4:30pm
Backstage Sessions hosted by Spuyten Duyvil, featuring Burning Bridget Cleary, New Sweden, The Lawsuits, Ali Wadsworth, and The Jersey Corn Pickers Cultural Tent 5:00pm
Groovemama Lobby stage 7:00pm
Melissa Taggart Lobby stage 7:00pm
Music and Spoken Word with Ursula Rucker and Tim Motzer Cultural Tent 7:00pm
Friday Evening Main Stage Concert- Richard Thompson Electric Trio, Jake Shimabukuro, more (2013) Main stage 7:30pm
Otis Taylor Band Main stage 7:45pm
Jake Shimabukuro Documentary Screening: Life on Four Strings Cultural Tent 8:00pm
RUNA Main stage 8:30pm
Amy Helm Main stage 9:15pm
Jake Shimabukuro Main stage 9:55pm
Richard Thompson Electric Trio Main stage 10:50pm
Saturday Aug 17th
Rehearsal for the Great Groove Band Lobby stage 10:30am
WXPN Philly Local with Helen Leicht presents Lily Mae Camp Stage 11:00am
Burning Bridget Cleary Craft Stage 11:00am
Showcase with Ellis Paul Tank Stage 11:00am
Give & Take Jugglers Dulcimer Grove 11:00am
Tuckers' Tales Puppet Theater Dulcimer Grove 11:00am
Open Sing with Mike Miller and Friends Cultural Tent 11:00am
WXPN Philly Local with Helen Leicht presents Ginger Coyle Camp Stage 11:35am
Del Barber Lobby stage 12:00pm
Blow Hards with Bob Beach, Steve Guyger, & Ansel Barnum Craft Stage 12:00pm
Guitar Slides with Brad Hinton, Mike Brenner, & Chris Funk Tank Stage 12:00pm
Songs and Stories of South Jersey with Jim Albertson Dulcimer Grove 12:00pm
Open Jam Circle with John Fuhr and Friends Cultural Tent 12:00pm
WXPN Philly Local with Helen Leicht presents Juston Stens and the Get Real Gang Camp Stage 12:10pm
WXPN Philly Local with Helen Leicht presents Modern Inventors Camp Stage 12:45pm
Frank Fairfield Lobby stage 1:00pm
Old Time = Young Time with Lost Indian and Mike & Ruthy Craft Stage 1:00pm
Jamming with David Amram and The Amigos Band Tank Stage 1:00pm
Tuckers' Tales Puppet Theater Dulcimer Grove 1:00pm
Give & Take Jugglers Dulcimer Grove 1:00pm
Beginner’s Ukelele Workshop with Rev. TJ McGlinchey ($40 for ukelele and instruction) Cultural Tent 1:00pm
Spuyten Duyvil Front Porch 1:00pm
WXPN Philly Local with Helen Leicht presents Ali Wadsworth Camp Stage 1:20pm
Spirit Family Reunion Lobby stage 2:00pm
Jeffrey Gaines Camp Stage 2:00pm
Music with Miss Annie featuring Annie Bauerlein & Chip Mergott Dulcimer Grove 2:00pm
Vintage Instruments Guitar Competition, sponsored by Martin Guitar Cultural Tent 2:00pm
Up the Chain Front Porch 2:00pm
Steam Powered Aereo Band- A John Hartford Tribute with Phil D'Agostino, Brad Hinton, Jay Ansill, Michael Beaky & special guests Craft Stage 2:30pm
Essential Songs with David Uosikkinen, Ben Arnold, Amy Helm, Jeffrey Gaines, John Francis Tank Stage 2:30pm
Jimmy Vivino & Gabe Butterfield present Butterfield Revisited Camp Stage 2:50pm
Black Prairie Lobby stage 3:00pm
UKE-IN with Lord Jacob and the Ukuladies Dulcimer Grove 3:00pm
Give & Take Jugglers Dulcimer Grove 3:00pm
Secrets and Lies: Tales from Philly's Best Storytellers with Shawn Proctor Cultural Tent 3:00pm
Wallace Brothers Front Porch 3:00pm
Saturday Main Stage Concert-The Mavericks, TODD RUNDGREN, In the Pocket, Black Prairie, more (2013) Main stage 4:00pm
Ben Vaughn Quintet Main stage 4:00pm
Dennis Hangey Main stage 4:00pm
Gene Shay Main stage 4:00pm
David Francey Main stage 4:30pm
Backstage Sessions hosted by Spuyten Duyvil, featuring Joe Crookston, Manatawny Creek Ramblers, Ellis Paul, Marc Silver and the Stone Throwers, Colin and Matt from Hogmaw, and Brad Hinton Cultural Tent 5:00pm
Sleepy Man Banjo Boys Main stage 5:05pm
Sierra Leone's Refugee All Stars Main stage 5:45pm
The Hula Honeys Main stage 6:35pm
Groovemama Lobby stage 7:00pm
The Life and Music of Paul Butterfield with Gabriel Butterfield & Jimmy Vivino Cultural Tent 7:00pm
The Mavericks Main stage 7:30pm
Levon Helm Documentary Screening: Ain’t In It For My Health Cultural Tent 8:00pm
Black Prairie Main stage 8:50pm
TODD RUNDGREN Main stage 9:45pm
David Uosikkinen's In the Pocket: The Essential Songs of Philadelphia Main stage 10:55pm
Sunday Aug 18th
Rehearsal for The Great Groove Band Lobby stage 10:30am
Spiritual Sunday Morning with The Como Mamas and Spirit Family Reunion Camp Stage 11:00am
Come On Out and Sing with Joe Crookston and Friends Craft Stage 11:00am
Sarah Flynn Tank Stage 11:00am
Annie Bauerlein & Chip Mergott Tank Stage 11:00am
Kids Choir with Tracy Degerberg Dulcimer Grove 11:00am
Give and Take Jugglers Dulcimer Grove 11:00am
Open Sing with Mike Miller and Friends Cultural Tent 11:00am
WXPN's Kids Corner 25th Anniversary Celebration with John Flynn, Cathy Fink & Marcy Marxer, and Ellis Paul Lobby stage 12:00pm
Generations - Pass It On with Carr Family Band, Donna Herbert and Molly Herbert-Wilson, + John, Sarah, and Sean Flynn Camp Stage 12:00pm
Spuyten Duyvil Craft Stage 12:00pm
Music with Miss Annie Dulcimer Grove 12:00pm
Showcase with Jason and Soul + Up the Chain Tank Stage 12:00pm
Master Class: Recording a traditional album with a producer with HogMaw, Dom Flemons of Carolina Chocolate Drops Cultural Tent 12:00pm
Global Roots of Music with David Amram, The Hula Honeys, and The Amigos Band Craft Stage 1:00pm
Songwriters with David Francey, Del Barber, Michael Braunfeld, and Joe Crookston Tank Stage 1:00pm
UKE-IN with Lord Jacob and the Ukuladies Dulcimer Grove 1:00pm
John Fahey to Jack Rose: Primitive Guitar Tribute with Matt Sowell and Jerry Hionis
 Cultural Tent 1:00pm
Campfire Favorite-Artist chosen by Campfire Hosts Front Porch 1:00pm
Carolina Chocolate Drops Lobby stage 1:30pm
Harmonica Summit with Instruction with Steve Guyger, Seth Holzman, and Saul Brody Cultural Tent 1:45pm
Celtic Afternoon with Burning Bridget Cleary, Allan Carr, Mist Covered Mountains, RUNA Camp Stage 2:00pm
Songs and Stories of South Jersey with Jim Albertson Dulcimer Grove 2:00pm
Reverend TJ McGlinchey Front Porch 2:00pm
The Stray Birds Lobby stage 2:10pm
Topical Songs with John Flynn, Ellis Paul, John Francis, and Michael Braunfeld Craft Stage 2:30pm
Banjo Styles with Cathy Fink and Marcy Marxer, Michael Beaky, Jane Rothfield, and Mark Schultz Tank Stage 2:30pm
Lost Indian Lobby stage 2:50pm
Kids, Parents, & Food with Sidney Root and Eric Abraham Dulcimer Grove 3:00pm
Vintage Instruments Guitar Competition, sponsored by Martin Guitar Cultural Tent 3:00pm
New Sweden Front Porch 3:00pm
Vinegar Creek Constituency Lobby stage 3:30pm
Sunday Main Stage Concert-David Bromberg, Asleep at the Wheel, Carolina Chocolate Drops, more Main stage 4:00pm
The Great Groove Band Main stage 4:00pm
Piper: Dennis Hangey Main stage 4:00pm
Emcee: Gene Shay Main stage 4:00pm
Backstage Sessions hosted by Spuyten Duyvil, featuring John Francis, Up the Chain, Reverend TJ McGlinchey, Karmic Repair Co., and New Sweden Cultural Tent 4:00pm
Andy Statman Trio Main stage 4:25pm
The Como Mamas Main stage 5:05pm
Carolina Chocolate Drops Main stage 5:40pm
A Closer Look at the Como Mamas Cultural Tent 6:00pm
Reverend Peyton's Big Damn Band Main stage 6:40pm
Documentary Screening: Bayou Maharajah:The Tragic Genius of James Booker Cultural Tent 7:00pm
David Bromberg Quintet Main stage 7:25pm
Asleep at the Wheel Main stage 8:30pm